Araç Kiralama Sektörü Hızla Gelişiyor ve Destekler Artıyor.

Mart 19, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Firmalara sağladığı birçok avantajla son yılların en çok dikkati çeken iş kollarından biri haline gelen ”oto kiralama sektörü”nün yıldızının her geçen yıl parladığı bildirildi. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER)

Başkanı İlhan Yılmaz, günlük ve filo kiralama izmeti veren 82 üyelerinin bulunduğunu belirterek, politik platformda oto kiralama sektörüne hak ettiği yeri sağlamak için yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi.

Üyelerinin, Türkiye’deki oto kiralama sektörünün yüzde 85’ini oluşturduğunu belirten Yılmaz, bu alandaki faaliyetlerin düzenlenmesi, yapılandırılması ve yasal düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirilmesi için gerek sosyal, gerek politik platformda birçok çalışma yaptıklarını ifade etti.

Yasal düzenlemelerle kurum ve kuruluşların her türlü araç ihtiyaçlarında araç kiralamalarının, satın almalarından çok daha avantajlı bir hale geldiğini anlatan Yılmaz, ”Otomobil yatırım ve araç filo yönetim maliyetleri göz önüne alındığında, kiralamanın satın almaya göre avantajları daha net ortaya çıkıyor. Firmalar oto kiralama yolunu seçerek, ana faaliyet alanlarına odaklanarak büyümelerini kolaylaştırıp, sermayelerini kendi branşlarında daha etkin olarak kullanabilme imkanı buluyor” dedi.

Yılmaz, sektörün gün geçtikçe güç kazandığına dikkati çekerek, ”Sektörde şu an 60 bin adet olan kiralık araç sayısı, 2010 yılında 300 bin adet olacak” araç kiralama bedelleri ucuzladı diye konuştu.

Türkiye genelinde 564 firma ve 3 bin 200 şube ile hizmet verdiklerini belirten Yılmaz,şunları kaydetti: ”Bu firmalar, sadece günlük kiralama için yılda yaklaşık 850 bin gün kiralama bundan sonra herkes araç kiralıyabilecek hizmeti veriyor. Uzun dönem kiralamada bu sayı 18 milyon güne ulaşıyor. Kurumsal kiralamada aylık fiyatlar ekonomik sınıftaki araçlar için 360-500 avro, orta sınıftaki araçlar için 500-650 avro,
lüks sınıftaki araçlar için de 700-2 bin 500 avro arasında değişiyor. Sektör olarak bu yılki cironun 400 milyon dolara bayram yıldız ulaşmasını bekliyoruz.”

Yılmaz, oto kiralamayı artık devletin de tanıyarak hizmet almaya başladığını ifade ederek, Başbakanlık, Ulaştırma, Kültür ve Turizm, Maliye Bakanlıkları ile Hazine ve DMO gibi kamu kuruluşlarının da kurumsal kiralama hizmetinden yararlandığını kaydetti. Yılmaz, kamuda şu an 182 bin aracın kullanıldığını, hedeflerinin 2011 yılına kadar 72 bininin kiralık kapsama alınması olduğunu bildirdi.

Yabancı yatırımcıların da sektöre ilgi duyduğunu kaydeden Yılmaz, ”Bu nedenle, kurumsal kiralama evliklerinin yapılması çok normal. Sektörün hem hacmi hem de oyuncuları her geçen gün artıyor. Parlayan bir sektör olduğunu gören yabancı yatırımcılar ve finansman şirketleri de, Türkiye’de yatırım yapmaya başladılar” diye konuştu.

Gubetçiler artık oto kiralama, araç kiralama, araba kiralama, rent a car, kiralık oto firmalarına kazandirıyor

Mart 19, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama


Son yıllarda ülkelerine oto kiralama eskisi kadar yatırım yapmamakla eleştirilen gurbetçilerin, oto kiralama sektörüne yaz aylarında büyük hareketlilik getirdikleri bildirildi.

1960’lı yıllardan itibaren araba kiralama inşaattan, eğlence sektörüne kadar çok sayıda sektörün adeta “dört gözle” beklediği, Anadolu’daki esnafın bile ödemelerini “harmancı, pancarcı, Almancı” diye 3 döneme ayırdığı gurbetçiler, gerek yaşadıkları ülkelerde artan hayat pahalılığı, gerekse rent a car yeni nesilin anavatanlarında fazla yatırım yapmaması sonucu eskisi kadar getiri sağlamıyorlar.

Düğünlerini bile yaşadıkları kiralık oto ülkede yapmayı yeğleyen gurbetçiler, konutlarını genç nesilin talebi doğrultusunda geçimlerini sağladıkları yerlerde alıyor, hatta ticaretteki gelişim sonucu daha önce sadece Türkiye’de bulunan ürünlerin yurt dışında da kolaylıkla bulunması sonucu kirlaık oto neredeyse geldikleri bavullarla geri dönüyorlar.

Gurbetçiler, Türkiye’de daha önce aldıkları oto kiralama konutlarda sıklıkla kiracı sorunu yaşamaları, oturma fırsatı bile bulmadan yıpranıp değerini düşürmesi nedeniyle anavatanlarında en fazla harcama kalemi olan emlak sektöründen önemli ölçüde vazgeçerken, daha önce cadde ve sokaklarda neredeyse Türkiye plakalı araçlarla sayıları yarışan yabancı plakalı otomobiller de hızla azaldı.

Otomobil ile kilometrelerce yol kat edip, büyük miktarda araç kiralama akaryakıt ücreti ödemek ve yorgun düşmek yerine kampanyalarla çok ucuza uçak bileti temin edebildiklerini kiralık oto araba kiralama belirten gurbetçiler, otomobile yapacakları harcamanın çok altında masrafla Türkiye’de araç kiralayabildiklerini rent a car belirttiler.

Gurbetçiler, yaşadıkları ülkelerde geçim sıkıntısı nedeniyle eskisi gibi son model araç da alamadıklarını, bu nedenle eski araçların uluslararası yolda sıkıntı yarattığını rent a car söylüyorlar.

HER YÜZ MÜŞTERİDEN 30’UNU OLUŞTURUYORLAR

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı Önder Erdem de gurbetçilerin araçlarıyla gelmemelerinin Türkiye’de oto kiralama sektörüne ciddi katkı sağladığını kaydetti.

Erdem, özellikle Yugoslavya iç savaşından sonra uçakla gelip araç kiralamak zorunda kalan gurbetçilerin bu fiili zorunluluğu, kolaylık ve rahatlık yüzünden alışkanlığa dönüştürdüklerini, uçak bulma rahatlığı ve uygun bilet fiyatları ile oto kiralamanın yurt dışında yaşayan vatandaşlar için rent a car vazgeçilmez yöntem haline geldiğini söyledi.

Yaz aylarında oto kiralama miktarının yüzde 100 arttığını, müşteri portföyünün ise yüzde 30’unu gurbetçilerin oluşturduğunu belirten Erdem, “Gurbetçiler her ne kadar kiralık oto eskisi kadar ekonomiye canlılık sağlamamakla eleştirilse de oto kiralama sektörüne katkı sağlıyorlar. Ancak, son 4-5 yılı ele alırsak bu kur düzeyi ile günlük kiralama endüstrisinin yüzünü de çok güldürdüğü söylenemez” dedi.

Erdem, ülkede yaklaşık 20 bin aracın günlük kiralama endüstrisinde kiralık araç işletildiğini de kaydetti.

Oto Kiralama Basın

Mart 19, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük filo kiralama şirketi LeasePlan ile otomotiv sektörünün önde gelen firması Doğuş Otomotiv ortaklığında Türkiye’de operasyonel filo kiralama sektöründe hizmet verecek “LeasePlan Doğuş” şirketi kuruldu. “LeasePlan Doğuş”, tüketicilerine dünya standartlarında, yenilikçi ve alternatif çözümler sunacak.

Operasyonel filo kiralama sektöründe öncü rol oynamak üzere güçlerini birleştiren LeasePlan ve Doğuş Otomotiv‘in ortaklığı ile kurulan LeasePlan Doğuş şirketinin Türkiye stratejisi ve hedefleri 09 Ocak 2008, Çarşamba günü Doğuş Otomotion’da düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Basın toplantısına Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, LeasePlan Corporation N.V Güney Avrupa ve Pasifik Bölgesi Başkan Yardımcısı Nick Salkeld ve LeasePlan Doğuş Genel Müdürü Bahadır Gören katıldı.

Basın toplantısında konuşma yapan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar; “Doğuş Otomotiv olarak amacımız her zaman, alanındaki en kaliteli markalarla, en iyi şirketlerle çalışmak ve tüketicilere en kaliteli hizmeti sunmak olmuştur. LeasePlan Doğuş’ta böyle bir anlayış araç kiralama ile ortaya çıkan bir ortaklıktır. Ortaklığımız yüzde 51 LeasePlan yüzde 49 Doğuş Otomotiv’in katılımı ile gerçekleşti. Mayıs 2007’de attığımız imzalar ile başlattığımız bu ortaklık Doğuş Otomotiv’i operasyonel kiralama sektöründe yeni bir konuma taşıyacak” dedi. Acar, “İki dev şirket olarak opresyonel kiralama sektöründe öncü rol oynamak amacıyla güçlerimizi birleştirdik. Operasyonel kiralama sektörü Türkiye’de henüz yapılanmakta olan bir sektör ve potansiyeli çok yüksek. Biz de Doğuş otomotiv olarak bu sektörde Avrupa’nın lideri, dünyanın en büyük ikinci şirketi olan LeasePlan ile birlikte yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi. Doğuş Otomotiv’in otomotiv sektöründe 13 yıllık birikimi olduğunu, LeasePlan’ın da dünyada lider bir isim olduğunu belirten Aclan Acar, “LeasePlan Doğuş’un Türkiye’de sektöründe birinci konumda olmaması için hiçbir neden yok” dedi.

LeasePlan Corporation N.V Güney Avrupa ve Araba Kiralama Pasifik Bölgesi Başkan Yardımcısı Nick Salkeld ise “Türkiye pazarının en deneyimli ve itibarlı firmalarından biri olan Doğuş Otomotiv ile Türkiye’de uzun vadeli ve kalıcı bir iş birliğine başlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” ifadesini kullandı. Leaseplan’ın Türkiye ile birlikte hizmet verdiği ülke sayısını 29’a yükselttiğini belirten Nick Salkeld, “Avrupa’nın lider filo kiralama şirketi LeasePlan olarak dünya çapında 6 bin çalışanımız ile 1 milyon 300 bin adetlik araç filosunu yönetiyoruz. LeasePlan Doğuş olarak global pazarda yakaladığımız liderliği Türkiye’de de yakalamayı hedefliyoruz” dedi. Tüm dünyada “LeasePlan ile daha da kolay” sloganı ile faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Salkeld, “Şimdi bu hizmet anlayışını minibüs kiralama Türkiye’deki yeni müşterilerimize taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Bahadır Gören; “LeasePlan Doğuş ile uluslararası kalitede hizmet vereceğiz.”

LeasePlan Doğuş olarak, Doğuş Otomotiv’in dinamizmi ve LeasePlan’ın tecrübesi ile filo kiralama sektöründe söz sahibi olmak adına yola çıktıklarını belirten LeasePlan Doğuş Genel Müdürü Bahadır Gören; “LeasePlan Doğuş olarak global düşünüp yerel uygulamalara imza atacağız” dedi. Pek çok yeniliğin yaratıcısı olan iki dev şirketin güçlerinin birleşimi olarak sektörde de uygulayıcı değil belirleyici bir yol izleyeceklerinin altını çizen Gören; “Operasyonel filo kiralama sektörüne kazandıracağımız yeni uygulamalarla gelişimin öncüsü olacağız. Türkiye için dünya çapında çözümler üreteceğiz ve sektörün büyümesinde önemli ve aktif bir rol üsteleneceğiz” dedi.

Kurumsal müşterilere yönelik etkin maliyetli, esnek ve entegre araç yönetimi vizyonu ile kurulan LeasePlan Doğuş bütün araç markalarını kapsayan geniş bir portföy ile hizmet verecek. LeasePlan Doğuş, birçok yeni ürün ve hizmeti de Türkiye’ye taşımaya hazırlanıyor.

LeasePlan Doğuş’un Türkiye’de uygulamaya geçirdiği “Yetkili Satıcı İnternet Sistemi” ile filo kiralamak veya araç filosunu yenilemek isteyen müşteriler yetkili satıcılar ile görüşerek, aynı noktada ihtiyaçlarına çözüm bulabilecek. Uluslararası müşteriler ise LeasePlan’ın tüm standart hizmetlerden dünyanın 28 ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yararlanabilecekler.

LeasePlan Corporation N.V Hakkında:

LeasePlan, opreasyonel kiralama sektöründe filo ve araç yönetimi alanında büyümeye devam eden uluslararası şirketler ağından oluşmaktadır. Haziran 2007’nin sonunda LeasePlan Corporation, dünya çapında 6 bin çalışanı ile 1,3 milyon araç ve 13.7 milyar Euro’luk lease portfolyosunu yönetmektedir.

LeasePlan’nın 1993’ten bu yana denetimi evrensel banka lisansına sahip Dutch Central Bank tarafından yapılmaktadır. LeasePlan Corporation N.V, Volkswagen Group (yüzde 50), Mubadala Development Company (yüzde 25) ve Olayan Group (yüzde 25)’un ortak olduğu bir konsorsiyumdan oluşmaktadır.

Otomotiv değer zincirinde kendi hizmetinin değer kattığı segmentlere odaklanan LeasePlan, aktif olduğu tüm pazarlarda lider olmakla birlikte sürekli büyüme fırsatlarını da göz önünde bulundurmaktadır. LeasePlan aynı zamanda grubun finansal faaliyetlerini merkezden destekleyen bir banka statüsüne sahip olmasından da faydalanmaktadır. LeasePlan’ın sigorta şirketi “Euro Insurances” ise, grup şirketleri tarafından sunulan sigorta çözümlerini desteklemektedir.
Filo ve araç yönetiminde Avrupa lideri olan LeasePlan, 23 ülkedeki şubesi, Avustralya, Brezilya, Hindistan, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika’da ofisi; Baltık Devletleri ve Güney Afrika’daki ortaklıkları ile önde gelen küresel oyunculardan biridir. LeasePlan, Türkiye pazarına girişi ile birlikte 28 ülkede yürüttüğü faaliyetlerini 29 ülkeye çıkarmıştır. LeasePlan şirketleri yerel pazardaki önemli oyuncular arasında yer almakta, birçoğu da lider konumda bulunmaktadır.

Geniş bir coğrafyada hizmet veren uluslararası birkaç kurumdan biri olma özelliğini taşıyan LeasePlan, çok uluslu şirketlere filo ve araç yönetiminde global hizmet sunmaktadır. LeasePlan International, ülkeler arası servislerin pazarlanması ve satışı konusunda çalışmakta ve dünya çapında uluslararası büyük müşterilerin hesaplarını yönetmektedir.

LeasePlan’ın coğrafi olarak ayrılmış olan iş kolları, yüksek ve sabit olan karlılığı, güçlü sermayesi ve şeffaflığı uzun vadeli kredi ratinglerine de yansımaktadır. LeasePlan, Standard & Poor’s’dan A (sabit görünüm), Moody’s’den A3 (sabit görünüm) ve Fitch Ratings’den ise A (sabit görünüm) almıştır.

Doğuş Otomotiv Hakkında:

Türkiye’nin en büyük otomotiv distribütörlerinden biri olan Doğuş Otomotiv, binek araç, hafif ticari araç, ağır vasıta ile endüstriyel motorlar segmentinde 14’ten fazla uluslararası markanın 75’i aşkın yakın modelini Türkiye otomotiv pazarına sunmaktadır. Doğuş Otomotiv dünyayla eş zamanlı olarak Türk otomobil pazarına sunduğu Volkswagen Binek Araç, Volkswagen Ticari Araç, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Bugatti, SEAT, Skoda, Scania, Krone, Meiller markalarının satış-servis-yedek parça hizmetlerini ülke geneline yayılmış geniş hizmet ağıyla sağlamaktadır. Doğuş Otomotiv, Volkswagen Grup markalarının Türkiye temsilcisidir.

Otomotiv değer zincirinin tüm halkalarında öncülük anlayışı ile hareket eden ve büyüme yol haritasını bu yönde oluşturan Doğuş Otomotiv, ithalat ve distribütörlük faaliyetlerinin yanı sıra otomotiv finansmanı, yedek parça ve aksesuar ticareti, filo kiralama ve sigorta gibi tamamlayıcı hizmet alanlarında da faaliyet göstermektedir. Doğuş Otomotiv, ağır ticari araç sektörünün lider markaları olan Krone ve Meiller üretim yatırımlarıyla taşımacılık sektöründe de fark yaratmayı hedeflemektedir. Uluslararası arenaya açılma ve bölgesel anlamda etkin bir güç olma stratejisiyle ilerleyen Doğuş Otomotiv, bu doğrultuda ilk adımını Mısır’da Doğuş AUTO MISR ile hafif ticari araç sektörüne giriş yaparak atmıştır.

“Trafik Hayattır” projesi ile Türkiye’de trafik konusundaki eğitim ve sorumluluk bilincinin gelişmesi ve benimsenmesi konusunda örnek çalışmalara imza atan Doğuş Otomotiv hizmet kalitesi, yenilikçiliği ve teknolojiyi hizmet sürecine entegre etme yetkinliği ile fark yaratmaktadır. Bu bağlamda bir deneyimsel pazarlama merkezi olarak faaliyete geçirilen Doğuş OtoMotion İstanbul, sanat, tasarım, teknoloji dünyasını Doğuş Otomotiv’in distribütörlüğünü yaptığı markalar ile biraraya getirirken, çeşitli sergi ve etkinliklerle 7’den 70’e herkese farklı deneyimler yaşatmakta, müşteri odaklı, birleştirici ve değer yaratıcı çözümler sunmaktadır.

Devlet araç kiralarsa daha kárlı çıkar

Mart 1, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

TÜM Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İlhan Yılmaz, devletin hurdaya çıkması gereken çok sayıda araçla hizmet vermeye çalıştığını ve çoğu kez yolda kaldığını söyledi. Yılmaz, “Devlet yüksek maliyetlerle araç stoklayacağına, rent a car yöntemiyle sürekli yeni araç kiralama la ve daha ucuza ihtiyacını araba kiralama karşılayabilir. Hedefimiz 2010 yılında 280 bin aracın dörtte birini kamunun hizmetine sunmak” dedi. Türkiye’de otomobillerin ortalama 5-6 yılda bir yenilendiğini söyleyen İlhan Yılmaz, “Bizim sektörümüz ise iki-üç yılda bir filo yeniliyor.

rent a car ankara
Turizm ve Ulaşım Turizm ve Ulaşım Harita ankara escort çankaya escort