Alper Oto Kiralama Sektöre Merhaba Dedi.

Temmuz 26, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Yaklaşık 12. yıldır otomotiv sektöründe olan ve Oto kiralama bayılıgının yanısıra emlak ve araç kiralamasatışı yapan Alper Önel 1997 yılı itibarıyle oposyonel ve kişisel oto kiralama sektörüne girdi. Alper Oto kiralama ALPER RENT A CAR’ ile kişisel oto kiralama sektöründe ankarada ciddi bi pazar payı elde etmeti hedefliyor. Türkiye’nin her yerinde oto kiralama hizmeti vermeye başlayan. Alper rent a car kamu , belediye, ve diğer sektör firmalara ve kişilere 24 saat 365 gün hizmet sunabiliyor. Müşterilerinin tam ihtiyacı olan çözümü belirleyip, tüm beklentilerini karşılayacak şekilde hizmet verdiklerini vurgulayan Alper oto kiralama sahibi Alper Önel ” Müşterilerimizin Memnuniyeti Bizim İçin Önemlidir” dedi ve bu piyasada hızlı hareket etmek gerektiğini söyledi.

Haber : Bayram YILDIZ

Alper Oto Kiralamanın Bakışı nasıl?

Temmuz 24, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Bilindiği gibi Alper Oto Kiralama stratejik planı doğrultusunda dört ana sektöre odaklanma kararı aldı. Oto Kiralam sektöründe ve Araç Kiralama sektöründe bu 2 sektörden biri. Oto Kiralama sektöründe Ford Focus, Fiat Albea, Mercedes, Transporter, Kia ve daha bi çok marka ile otomotiv kiralama sisteminde alper ile araç kiralama sektorunde faliyet sürdürüyor. Alper Oto kiralama işine bakışınmı aktarmadan önce araç kiralama işini iliye ayırmak gerektiğine inaıyor: Kısa süreli araç kiralama ve operasyonel kiralama. Bu iki iş birbirinden farklıdır.  Alper oto kiralama olarak bu işe yaklaşımızıı da farklı. Kısa Süreli araç kiralama işi 12 aya kadar olan kiralamaları kapsar; Turizim ve iş amaçlı seyahetlere çok bağlıdır. bu iş amaçlı seyahatlerde çok bağlıdır. Bu iş ciddi operasyon kabiliyeti gerektirir, hacalananında  vee şehir merkezlerinde faaliyet gösterir.  Kısa döneli oyo kiralama 12 ay içindeki araç kiralamayı kapsar .

Her ikisinin de tek orantılı Türkiyede çok hızla büyüyor. Alper oto kiralama tüm hava yollarından başarılı bır sekılde transferlerını surdurmekte ve yaptıgı anlasmalar ıle musterılerıne en uygun sekılde en ıyı hızmetı vererek arac kıralama sektorunde pazar payını hızla artırmaktadır.

Otomotiv sektöründe üretim, perakende satış ve araç kiralama şirketleriylr bulunuyorsunuz. Bu zincir araç kiralama faaliyetlerinize katkısı nedir?

Bu zincir içerisindeki sinerjinin her anlamda kullanıyoruz doğal olarak. Alper oto kiralam ve emlak  herzaman herkese hizmet vermekterdir.

Araç Kiralama Sektörü Kısa Dönemli Kiralama

Temmuz 24, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Araç Kiralama Sektörü Kısa Dönemli Kiralama ve Operasyonel Kiralama’da Çok Hızlı Büyüyor. Kısa dönemli kiralama pazarının gelişimöi direkt olarak otomotiv sektörüne pozitif etki ediyor.

Türk otomotiv sektörünün sağlıklı büyüyüe bilmesi için İhtiyacı neler.  Sanayımızın belirlediği hedeflere ulaşabilmesi ekonominin oto kiralamanın istikrarlı yönetimi, pazarın genişletilmesi ve AR- GE yönetmeliği ile çalışmaların araç kiralama en kısa sürede tamamlanarak ARGE faliyetlerinin desteklenmesiyle sağlanabilir. Oto kiralama sektöründe, Otomobil kiralama sanayasinin iharacat ilgili hedeflerine ulaşabilmesi lojsitik yapısının doğru ve verilmli şekilde planlanması ve yönetilmesiyle araç kiralama sektörü hızla gelişecektir.  Bu doğrultuda belirli sıtratejik bölgelerde lojistik alt yapının planlanmasına yönelik rent a car projeleri geliştirilmelidir. Sanayımız Uluslar arası sürdürüle bilir rekabet için Üretim ve Yönetimde  Yetenekli insan gücünün varlıgının temel olarak etik olarak kabul etmektedir.

Son yıllarada sanayımızn ve otomobil kiralama gelişen  iş gucu ihtiyacı üretime paralel olarak artmaktadır. Ancak sanayimizin iş gücüne bağlı Oto Kiralama seviyesi uygun değildir. Sanayımızın Kiralık Oto İle ilgili Orta ve uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmesi için çözüm önerilerinin uygulanması ve kiralık araçlar tarafından desteklenmektedir.

Rent a Car Sektöründen Haberler

Temmuz 23, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

5 bin 555 YTL’ye varan takas desteği

Otomotiv firmalarının filo kiralama düzenlediği kampanyalarda peşin indirimin yanı sıra takas desteği de veriliyor. Bu destek araç kiralama 5.bin 555 YTL’ye kadar çıkıyor.

* Chevrolet 29 Aralık tarihine kadar sürecek kampanyasında 5 bin 555 YTL’ye varan takas desteği veriyor. 17 bin 790 YTL’den başlayan minibüs kiralama  fiyatlarla satışa sunulan Chevrolet modellerinin, aylık taksitleri de 195 YTL’den başlıyor.

* Ford’un “Uyuyan kaldı mı?” kampanyasında 20 bin YTL’ye 20 aya kadar 0 faiz uygulanıyor. Tüm binek araçlarda da 4 bin YTL’ye varan indirimler araç kiralama yıl sonuna kadar devam ediyor.

* C3 modeli ayda 333 YTL taksit veya 1.250 YTL peşin indirimle 23 bin 818 YTL’ye, C4, ayda 444 YTL taksit veya 2 bin 500 YTL peşin indirimle 28 bin 847 YTL’ye araba kiralama satışa sunuluyor. Yine tüm C4’lerde 12 bin YTL’ye 12 ay yüzde 0 faizli kredi imkanı sunuluyor. Citroen’in orta üst sınıftaki modeli C5’in 1.6 lt dizel motor seçeneği için 3 bin YTL peşin indirimi var. 18 bin YTL’lik kredi kullanımında, 48 ay vade ve yüzde 1.40 faiz oranıyla araca ayda 555 YTL taksitle sahip olmak mümkün.

* Alfa Romeo oto mobil kiralama 147 19 bin 450 Euro’dan satılıyor. Aralık ayı boyunca sabit kur avantajı sunuluyor. Alfa 147’e ayda 223 Euro taksitle sahip olmak mümkün.

* Nissan’ın 31 Aralık tarihine kadar sürecek kampanyasında Nissan Note 25 bin 990 YTL, Micra 20 bin 890 YTL, Almera ise 25 bin 750 YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 2007 model araçlarda indirimler ve cazip ödeme koşulları bulunuyor.

* Çelik Motor’un düzenlediği kampanyada Kia’lar 4 bin YTL indirimle satılıyor. 1.1 GSL Comfort Picanto 18 bin 720, 1.6 CRDI Basic Cerato 31 bin 750 YTL, 1.4 GSL HB Comfort Rio 22 bin 881 YTL’den satışa sunuluyor.

* vdf Filo Hizmetleri, filo sahibi olmak veya araç filosunu yenilemek isteyen şirketlerin araçlarını 2007 model Volkswagen’lerle yeniliyor. 2007 Model Volkswagen Polo, Jetta ve Passat marka araçlar 24 ay boyunca aylık 269 Euro’dan başlayan kiralama bedelleriyle ve vdf Filo Hizmetleri avantajları ile sunuluyor. Kampanya 31 Aralık’a kadar geçerli olacak.

Oto kiralama ve Araç Kiralama Yeni Başkan

Temmuz 23, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

TOKKDER’in yeni Başkanı Önder Erdem
Türkiye araç kiralama sektörünün çatı örgütü Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği TOKKDER) 12’nci olağan genel kurul toplantısı ile yeni yönetimini belirledi. Yönetim kurulunun ilk toplantısında başkanlığa seçilen Hedef Filo Hizmetleri Yönetici Direktörü Önder Erdem, genel kurulların bir bayrak devri olduğunu vurgulayarak, yeni dönemde sektör sorunlarının çözümü için ortak akıl ile hareket edeceklerini söyledi. TOKKDER eski başkanı İlhan Yılmaz’ın da genişletilerek 9 kişiye çıkarılan yeni yönetim kurulunda yer aldığını ifade eden Erdem, “Yeni süreçte operasyonel kiralama, günlük kiralama ve türevlerine ilişkin çalışma grupları oluşturacağız” diye konuştu.

Yapı Kredi 10 şehirde ‘Kariyer Turu’ atacak
Yapı Kredi, üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtlamak üzere hazırladığı ‘Kariyer Turu’nu 8 Nisan başlatıyor. İlk durağı Sabancı Üniversitesi olan ‘Kariyer Turu’ 8 şehir ve toplam 10 üniversitede gerçekleştirilecek. Yapılan açıklamada öğrencilerin, “İş görüşmesinde nasıl başarılı olabilirim?”, İiyi bir kariyer için neler yapabilirim?”,”İyi bir CV nasıl hazırlanır?” gibi sorularını cevaplamayı hedefleyen turun 28 Nisan’da son bulacağı belirtildi.

İhtiyaç sahibi çocuklara Tansaş’tan kampanya
Tansaş, ‘Bebeğiniz büyür, giysileri küçülür’ kampanyasında Prima, Alo ve Orkid markaları ile işbirliği yaptı. Tansaş, 61 mağazasında, 6 Mart-27 Nisan arasında gerçekleşecek kampanya ile büyüyen çocukların giysilerini değerlendirmek isteyen annelerin bağışılarını kabul edip giysileri Alo ile yıkadıktan sonra Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Genç kuşağın en çok tanıdığı marka Casper
Casper Bilgisayar, AC Nielsen’in hazırladığı Markalar 2007 raporuna göre, kendi alanında en çok bilinen marka oldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre son 6 yıldır araştırmalarda birinci olan Casper, yüzde 26.3 olan bilinirlik oranı ile sıralamada kendisini takip eden diğer 5 markanın toplam bilinirlik oranının üzerine çıktı. Açıklamada, Casper’ın bilinirlik oranının 20-35 yaş arasındaki genç kuşakta yüzde 35’e kadar çıktığı belirtildi.

48 ülkeye açılan Doğtaş ihracat ikincisi oldu
Çanakkale’nin Biga ilçesinde kurulan Doğtaş Mobilya’nın, İstanbul İhracatçılar Birliği tarafından, 2007 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren 2’nci firma seçildiği bildirildi. Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, yaptığı açıklamada, 48 ülkeye gerçekleştirdiklerini ve ihracat rakamlarıyla birinciliğe oynadıklarını belirtti. Doğan, “Bölgemize yaptığımız yatırımların ödüllendirilmesi bizi onurlandırıyor. Mobilya üretiminde Biga’nın dünya markası olması yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Oto Kiralama Haberleri

Temmuz 23, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Oto kiralama şirketlerinde Kurban Bayranı nedeniyle talep patlaması yaşanıyor Bayram öncesi günlük 6 bin olan kiralama sayısı 10 bini geçti

KURBAN Bayramını araçsız geçirmek istemeyen vatandaşların, oto kiralama şirketlerine akın etmesi sektörde talep patlamasına yol açtı. Talebin yüzde 70’lere ulaşması sonucu oto kiralama sektöründeki firmaların, 4 günlük bayram süresince işlem hacmi beklentileri 2 milyon dolara ulaştı.
122 bin araç

oto kiralama ankara
Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İlhan Yılmaz, yaptığı açıklamada, araç kiralama sektöründe Türkiye genelinde 650’yi aşkın firmanın faaliyet gösterdiğini belirterek, kiralık araç sayısının da 122 bine ulaştığını söyledi.

Türkiye genelindeki üye sayılarının 124 olduğunu anlatan Yılmaz, 50’yi aşkın otomobil markası ile çalıştıklarını ve sektörün 5 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti. Kurban Bayramını araçsız geçirmek istemeyen vatandaşların ilgisinden bir hayli memnun olduklarını belirten Yılmaz, “Firmalarda, Kurban Bayramı nedeniyle talep patlaması yaşanıyor. Daha önce günlük 6 bin olan kiralama sayısı 10 bin 500’e ulaştı. Yüzde 70’lere varan talepler sektördeki firmaların yüzünü güldürdü” dedi.

Yılmaz, ekonomik gruptaki araçları günlük kiralamanın 60-70 YTL, orta sınıftakilerin 80-100 YTL, üst sınıf araçların kiralarının ise 130-180 YTL civarında olduğunu vurgulayarak, 4 günlük bayram süresince sektördeki işlem hacminin 2 milyon dolar civarında olacağını umduklarını bildirdi. Son yıllarda Türkiye’de özel hava yolu şirketlerinin gelişmesinin oto kiralama sektörünün önünü açtığını söyleyen Yılmaz, “İnsanlar artık, uzak mesafelere kendi araçlarıyla gitmek yerine uçakla gidiyorlar. Gittikleri kentlerde de kısa mesafeler için araç kiralıyorlar. Eskiden hava limanlarındaki ofis sayısı bir veya ikiyi geçmez iken bu sayı son günlerde 8-10’a çıkmaya başladı” diye konuştu.

Sektörün sıkıntısı

Yılmaz, sektörün tek sıkıntısının herhangi bir yasal düzenlemelerinin olmaması olduğunu belirterek, yasal altyapının eksikliği sonucu aracı kiraya veren ile kiralayan müşterinin trafikte herhangi bir sorun yaşamaları durumunda müracaat edecekleri yasal bir dayanaklarının olmadığını, bu nedenle her iki tarafın birbirini mağdur ettiğini belirtti. İlhan Yılmaz, kapsamlı bir yasal düzenlemenin 2008 yılında çıkartılmasını arzuladıklarını da sözlerine ekledi.

Oto kiralama sektöründe KDV depremi

Temmuz 23, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Otomotiv sektörünün dört derneği ayaklandı: 400 milyon dolar zarar olur….

Otomotiv sektörünün 4 derneği, oto kiralamada yüzde 18’lik KDV’nin geçmişe uygulanmamasını istedi TOKKDER Başkanı, “400 milyon dolarlık zarar söz konusu. Rapor verdik. Hükümetten eylem bekliyoruz” dedi.

Otomotiv sektörünün “operasyonel kiralama” ayağında adeta bir deprem yaşanıyor. Leasingde yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılan KDV, Bakanlar Kurulu Kararı’nın çıktığı tarih olan 31 Aralık 2007’den sonrasını kapsarken, operasyonel kiralama yoluyla çalışan otomotiv firmaları için geçmişe de teşmil edildiğinden, bu sektörde eskiden yapılan anlaşmalar nedeniyle 400 milyon dolarlık zarar söz konusu.

Şayet, uygulama değiştirilmezse, şirketler yüzde 1’lik KDV’ye göre yaptıkları kontratların sürmesi yüzünden, 400 milyon dolarlık zararı cepten ödemeyle karşı karşıya geldiler. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İlhan Yılmaz, “Leasingciler geleceği, biz geçmişi düşünüyoruz” derken, şu bilgileri veriyor: “Derneğimize kayıtlı 124 üyemiz bulunuyor.

Bu üyeler, Türkiye’deki günlük ve operasyonel oto kiralama sektörünün yüzde 92’sini temsil ediyor. Kiralama anlaşmaları, 3 yıl süreyle yüzde 1’lik KDV’ye göre yapılmış durumda. Aniden KDV yüzde 18’e çıkarıldı. Böyle olacağını önceden bilemediğimiz için de eski anlaşmalar yürürlükte.

Belki yüzde 18’lik KDV’yi de anlayabiliriz ama Anayasa ile yasalara aykırı olarak uygulama, geçmişi de kapsıyor. Doğan ve doğacak zarar tutarı şu aşamada 400 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Bu büyük bir haksızlık yaratıyor.”

RAPOR VERDİK

Otomotiv sektörünün örgüt ve dernekleri, geçtiğimiz günlerde yaşanan yüzde 18’lik KDV’nin geçmişe yönelik uygulamalarının kaldırılması amacıyla kapsamlı bir rapor hazırladılar ve bu raporu ilgili bakanlara ilettiler.

Otomobil Sanayicileri Derneği (OSD) Başkanı Turgay Durak, Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Yüksel Mermer, Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Tarık Taşar ile TOKKDER) Başkanı İlhan Yılmaz’ın imzalarını taşıyan bu rapor, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan ile TBMM Başkanı Köksal Toptan’a gönderildi.

TOKKDER Başkanı Yılmaz, “Ankara’ya sıkıntıları ilettik, raporları verdik, şimdi artık eylem ve icraat bekliyoruz” derken, bir yandan da hukuk uzmanlarına durumu incelettiklerini söylüyor ve bundan sonra neler yapacaklarını şöyle anlatıyor: “Biz, geçmişe yönelik yüzde 18’lik KDV talebinin kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü, bu yöntem Anayasa ve yasalara da aykırı. Hükümete, KDV oranını yüzde 1 ile yüzde 40 arasında değiştirme yetkisi veriliyor ama aynı kişilere farklı KDV oranıyla satma hakkı vermiyor. Bu nedenle, uygulamanın durdurulması için Danıştay’a da başvuracağız.”

LEASİNGDE İYİ HABER

Bu arada, KDV oranının artırılmasıyla büyük bir sıkıntı içine giren leasingcilere BDDK’dan iyi haber geliyor. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, 1-2 hafta sonra leasing, faktoring ile ilgili yönetmelik taslağını görüşe açacaklarını kaydederek, “Bu düzenlemeler sektörü canlandıracak enstrümanlar içeriyor” dedi.

MALİYE İSTERSE İSTİSMARCILARI YAKALAR

TOKKDER Başkanı Yılmaz, resmi yoldan oto kiralaması yapan 650 kuruluş olduğunu ve 1 milyar dolarlık ciro yaptıklarını söyledi. Yılmaz, buna karşılık gayri resmi yoldan çalışan 2 bin 500 firma bulunduğunu belirtirken, “Maliye Bakanlığı’nın sözünü ettiği suiistimalleri işte bu 2 bin 500 firma yapıyor. Şayet bakanlık isterse, bunları kolayca denetleyebilir” diyor. Yöntemin de gayet basit olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuşuyor: “Rent a car adı altında kiralama gösterip, otomobil satan bu şirketlerin bilançoları incelenebilir. Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’nden bu kişilerin bilgileri alınır ve nasıl çalıştığı sorulur. Yeter ki, denetime karar verilsin.”

BİZİM SEKTÖRDEN DEVLET DAHA FAZLA VERGİ ALABİLİR

Yılmaz, oto kiralama sektörünün geleceğini çok parlak görüyor. 2010 daki hedefin 350 bin adet olduğunu söyleyen Yılmaz, yabancıların da bu yüzden geldiğini kaydederken, buna örnek olarak Doğuş Otomotiv’le evlilik yapan Leaseplan’ı gösteriyor.

Oto kiralama yöntemiyle devletin 6 yıllık sürede en az 2 – 3 defa daha fazla KDV ve ÖTV geliri kazanma imkanı olduğunu da vurgulayan Yılmaz, “Otomobilde yüzde 51’e varan vergi oranları düşünüldüğünde elde edilecek gelir azımsanmayacak durumda. Ancak, aniden ve radikal değişiklik kararları, bizleri de yabancıları da ürkütüyor” diyor.

Oto Kiralama Firmalarının Şartları Nasıl Olmalıdır ?

Temmuz 21, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Oto kiralama şirketlerine ceza şoku
Araç kiralama şirketleri çuvallar dolusu cezalar karşısında şaşkına döndü. 5 yıl önce kesilmiş cezalarla karşılaşan şirketler, ceza yiyen müşterileri bulmak için özel ekipler kurdu.
Sibel Cingi’nin haber oto kiralama Maliye Bakanlığı araç kiralama şirketlerini ceza yağmuruna tuttu. Postacılar araç kiralama şirketlerine çuvalla ceza taşıyor. Çuvalların içi yıllar önce araç kiralayan müşterilerin plakaya yediği cezalarla dolu. Toplu gönderimlerin ocak ayından itibaren başladığı belirtiliyor. Cezalar karşısında ne yapacağını şaşıran araç kiralama şirketleri ise ceza yiyen müşterilerinin peşine düştü. Şirketler bunun için özel ekipler bile kurdu. 16 bin araç filosu ile Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketlerinden biri olan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Postacı öyle bir iki ceza getirmiyor. Çuvalla kapımıza dayanıyor. Şu ana kadar açtığımız çuvallar içinde 2002 yılına ait cezalarla bile karşılaştık. Araç kiralama şirketleri en az 12-15 milyon dolarlık bir ceza yükü ile karşı karşıya” açıklamasını yapıyor. Araç kiralama şirketleri bugüne kadar ilk defa bu kadar büyük çaplı bir toplu gönderim ile karşılaştı. Kimine göre bunun nedeni Maliye Bakanlığı’nın uzun zamandır pul bulamadığı için gönderim yapamaması. Ancak sektörün en güçlü iddiası geçmiş döneme ait trafik borçlarına af getirmesi beklenen yasa teklifi. Araç kiralama şirketlerinin büyük çoğunluğu, Maliye Bakanlığı’nın af yasası öncesi harekete geçtiğini düşünüyor. Sektörün canı yandı Araç kiralama sektörü son yıllarda gösterdiği hızlı büyüme performansı ile dikkat çekiyor. Araç sayısının 100 bine ulaştığı sektörde faaliyet gösteren 560′ın üzerinde firma bulunuyor. Firmaların, Tüm Oto kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) ismi ile bir derneği de var. 107 üyesi bulunan TOKKDER sektörün yüzde 90′ını elinde tutuyor. Sektörün büyüklüğü ise 400 milyon euroya ulaşıyor. TOKKDER Başkanı İlhan Yılmaz, sektördeki araç sayısı arttığı için cezaların daha da can acıtıcı hale geldiğini belirtiyor. Müşterilerin yediği cezalardan araç kiralama şirketlerinin sorumlu tutulmaması gerektiğini belirten Yılmaz, bu konuda yeni bir düzenleme yapılması için Maliye Bakanlığı’na ve İçişleri Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunmaya hazırlandıklarını kaydediyor. “Bireylerin yaşadığı trafik cezası sıkıntısını şu anda biz toplu olarak yaşıyoruz” diyen Yılmaz, şöyle devam ediyor: “Cezalar firmaları sıkıntılı bir sürece soktu. Zamanında gönderilmeyen cezaları müşterilere anlatmakta zorluk çekiyoruz. Tepkilerle karşı karşıya kalıyoruz. Birçok kişiyi de adresi değiştiği için artık bulamıyoruz. Şirketlere yaptığımız kiralamalarda da sıkıntı söz konusu. Şirket ceza yiyen elemanını işten çıkarmış oluyor. Bu durumda da şirket cezayı sorgulayacağı biri olmadığı için kabul etmiyor.” Araç başı 100-200 YTL Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, ellerine ulaşan geçmiş döneme ait yüklü miktardaki cezaların takibi için 12 kişilik bir ekip bile oluşturduklarını dile getiriyor. Ak, ekibin tamanen arşiv taraması ve müşteriyi bulmaya odaklı olarak çalıştığını söylüyor. Daha önce bu kadar büyük bir gönderim ile karşılaşmadıklarını dile getiren Ak, şöyle devam ediyor: “16 bin araçlık bir filomuz ve binlerce müşterimiz var. Cezaların çuvalla kapımıza yığıldığını görünce neye uğradığımızı şaşırdık. Ocak ayından beri gelen çuvalların büyük bir kısmını daha açamadık bile. Cezaların kesildiği dönemde araçları kimlerin kullandığını bulmak için geniş bir arşiv taramasına ihtiyaç var. Bunun için ayrı bir ekip kurmaktan başka çaremiz kalmadı. Üstelik, aradığımız müşterilerin büyük bir kısmı cezaları kabul etmiyor. Sektörde tam bir kaos ortamı var. Geçmiş dönemli cezalara yönelik bir yasa teklifi söz konusu. Maliye Bakanlığı’nın bunun öncesinde harekete geçtiğini düşünüyoruz.” Ak, cezaların araç başına 100 ile 200 YTL civarında olduğunu söylüyor. Yurtdışında ceza tebligatlarının çok hızlı yapıldığına dikkat çeken Ak, geçtiğimiz günlerde İspanya’da başına gelen bir olayı ise şöyle anlatıyor: “İspanya’da 100 kilometrelik hız sınırının olduğu bir yerden 108 kilometre hızla geçtiğim için radara yakalandım. Ceza kesilmiş. Ceza tebligatı Türkiye’deki adresime 8 günde geldi.” Ceza kesilen araçlar satılmış SİXT Rent A Car Filo Sorumlusu Yılmaz Aydın ise araç kiralama şirketlerinin filolarının sürekli yenilediğini, ceza kesile araçların bile şu anda kendilerine ait olmadığına dikkat çekiyor. “2004 yılında elden çıkardığımız araçlara kesilen cezalar geliyor şu anda” diyen Aydın, geçmişe dönük takipte zorlandıklarını belirtiyor. Aydın, “İlk defa böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Maliye Bakanlığı taslak hazırlandığı bir dönemde ne kurtarırsam araba kiralama kardır diyerek harekete geçti. Postacı bir kerede 100 ceza mektubu bırakıp gidiyor. Kimi nereden bulacağız. Tatile gelip araç kiralayanlar, yabancı müşteriler var. Sadece bu işle ilgilenmesi ve cezalı müşterileri bulması için iki kişiyi görevlendirdik” diyor. Araç kiralama şirketlerinin artan cezalar yüzünden bir kara liste oluşturduğunu, cezaları ödemeyen ve kaza yapan müşterileri bu listeye aldıklarını söyleyen Aydın, “Bu kişilere araç vermemeye çalışıyoruz” diyen Aydın, kaçak otoyol ve köprü geçişleri de dahil olmak üzere artan trafik cezaları yüzünden birçok firmanın kepenk indirmek zorunda kalacağını söylüyor. İsmini vermek istemeyen bir araç kiralama şirketi yetkilisi ise oluşturulan kara listenin firmalar arasında ortak olarak da kullanılmaya başlandığını ve yakında araç kiralayamayan bir çok insan olacağını söylüyor. Yetkili kara listedeki isim sayısının son dönemde yüzde 60 oranında arttığını belirtiyor. Avrupa’daki sistem kullanılmalı Hertz Türkiye Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu da cezaların gönderimindeki gecikmeden şikayetçi. Yasaya göre cezalardan plaka sahibinin sorumlu olduğunu belirten Hidayetoğlu, “Bir araca gelen ceza aracın değeri kadar bile olabiliyor. İlginç bir durumlarla da karşılaşıyoruz. Ceza kesilen araçla bizim aracımızın modeli bile birbirinden farklı olabiliyor. Samsun’da ceza kesiliyor ama aracın o tarihlerde İstanbul’da olduğunu görüyoruz. Son iki üç aydır cezalardan başımızı kaldıramıyoruz” diyor. Türkiye’de de Avrupa’dakine benzer bir sistemin uygulanması gerektiğini belirten Hidayetoğlu, şöyle devam ediyor: “Avrupa’da eğer ceza ödenmediyse araç kiralama şirketine tebliğ ediliyor. Araç kiralama şirketi de o tarihlerde aracın kimde olduğunu belge ile kanıtladığında ceza ödemekten kurtuluyor. Türkiye’de cezadan ruhsat sahibinin sorumlu olması büyük bir sıkıntı. Cezadan kişiler sorumlu olmalı.” Bu konuda yeni bir düzenleme yapılması için dernek olarak çalıştıklarını söyledi. Kiralama sözleşmeleri kıymetli evrak olsun Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İlhan Yılmaz, müşterilerle yaptıkları araç kiralama sözleşmelerinin kıymetli kağıt olarak kabul edilmesi ile bu tür sıkıntıların önüne geçebileceğini söylüyor. Yılmaz, “Kiralık araçları rastgele vermiyoruz. Müşterilerle sözleşme yapıyoruz. Maliye Bakanlığı’nın bu sözleşmeleri de kıymetli evrak ilan etmesi gerekiyor. Resmi bir belge olarak kullanıldığında sorun da aşılmış otomobil kiralama olacak. Diğer taraftan vergi kayıplarının da önüne geçilebilir. Belli bir süre her iki tarafa da saklama zorunluluğu getirirsiniz. Müşteri de inkar etmemiş olur cezayı.” Geçmiş tarihli cezalara af alt komisyonda görüşüldü AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır, çeşitli nedenlerle tebligatın geç yapılmasından kaynaklanan “birikmiş trafik cezalarına” yönelik af için bir yasa teklifi hazırladı. Yasa teklifine göre, “

31 Aralık 2006 tarihinden önce 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yazılmış ancak 1 Ocak 2007′den sonra tebligatı yapılmış cezaların affı, eline tebligat ulaşıp cezalarını ödeyenlere ise ödedikleri miktarın 30 gün içerisinde iadesi” öngörülüyor. Kaçır, “Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücüsü tespit edilemeyen ya da durdurulamayan araçların tescil plakalarına ceza veya suç tutanağı düzenleniyor. Tescil plakasına göre düzenlenen cezalar çeşitli nedenlerle ilgililerine tebliğ edilememekte ve birikiyor. 3 sene önce işledikleri trafik suçları gönderiliyor. Şoför çalıştıran işyeri sahipleri dolmuş ve taksici esnafı artık kendileri ile çalışmayan şoförlerinin suçlarını üstlenmek zorunda kalıyorlar” açıklamasını kiralık otomobil yapıyor. Yasa teklifinin Alt Komisyon’da görüşüldüğünü kiralık araç belirten araç kiralama şirketleri şimdi üst komisyon’daki görüşmeyi bekliyor. Kaçır, yasanın çıkana kadar teklifin değişikliğe de uğrayabileceğine dikkat çekiyor

oto kiralama

Havalimanı Transferi

Temmuz 15, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Havalimanı Transferi

Havalimanı Transferi

Havalimani Transferleri

Havalimani Transferleri

Havalimanı transferleri oto kiralama şirketleri arasında yolcu programları konusunda ciddi bir rekabet yaşanıyor. Oto Kiralama Firmalarının  arasındaki bu yarıştan en kârlı çıkan ise elbette müşteriler oluyor.
Şoförlü araç ile sık seyahat edenlerin sürekli araba kiralama kendilerini tercih etmesini isteyen oto kiralama firmaları, müşteri portföyünü genişletmek, mevcut müşterilerini de muhafaza etmek için özel programlar Şoförlü minibüs kiralama geliştiriyorlar.  Oto kiralama arasında minibüs kiralama ise ABD’den American Airlines, Avrupa’dan British oto kiralama ankara Airways ve Lufthansa, Uzakdoğu’dan Singapore havayollarının mil kazandırma programları en revaçta olanlar arasında geçiyor. Türk Hava Yolları’nın (THY) mil programı ise bu havayollarıyla Havalimanı transferleri Esenboğa kıyaslandığında çok geride kalıyor. THY, uçuş parkurlarına göre kazanılan millerin harcanması, yer kısıtlaması, mil kazandıran diğer programlarda; oteller, rent a car şirketleri, farklı havayolları ile işbirliği gibi alanlarda zayıflığı söz konusu.. Bütün havayollarında kart sahiplerine uçtukları kadar mil imkanı tanınırken, harcama esnasında üyesi olduğunuz havayolundaki durumunuza göre değişebiliyor. Kart seviyesi, havayoluyla müşteri bağının konumu da harcama esnasında yolcuya farklı katsayılarda fırsatlar sunuyor.

Havalimanı Transferi Ankara


Havalimani Transferi

Havalimanı transferi ankara ‘de standart ve maliyeti minibüs kiralama düşük milleri harcama durumu, British, Lufthansa, American Airlines ve Emirates gibi havayollarında farklılık arz ediyor. Kazanılan miller bu havayollarının çoğunda sadece uçak bileti olarak kullanılmıyor. Otel konaklama, araba kiralama veya bazı havayollarının sağladığı özel paketler için de harcanabiliyor. Ayrıca kazanılan aynı millerle her havayolunda farklı değerlere ulaşan imkanlar tanınıyor. Yolcuların bu ayrıma dikkat etmesi gerekiyor. Havayollarının yeni marketing çalışması olarak müşterinin önüne koyduğu mil kazanma programı sebebiyle her havayolu yolcusunun, uçuş öncesi bir form doldurarak milini biriktirmesinde fayda var. Zira havayollarının ittifaklara (alliance) girmeleri, ortak uçuş anlaşmaları yapmaları sebebiyle toplanan millerin zayi olmayacağının bilinmesi gerekir. Yolcunun belirlenen alanlarda yaptığı işlemlerden kazandığı millerle uçak bileti, bir üst sınıfta seyahat, fazla bagaj hakkı, otel konaklaması, araba kiralama  gibi hizmetlerden yararlanırken, kazandığı mili de istediği kişi adına harcaması söz konusu. Sadece harcanacak miller için önceden hareket etmek, rezervasyonları için erken davranılması icap ediyor. Havalimanı transferi ankara Frequent Flyer programı, Miles& Miles ile iç hatlarda dahil her uçuşunuz da anlaşmalı otel ve oto kiralama şirketlerini kullanmanız halinde size mil kazandırıyor. Sadece Havalimanı transferi ankara değil Amerikan Airlines ve Portekiz Havayolları (Air Portugal) ile kat ettiğiniz miller de Miles& Miles kartınıza ekleniyor. Havalimanı transferi ankara ve Garanti Bankası işbirliğinde sunulan Shop&Miles Visa Card ile yapılan alışverişlerde de mil kazanabilirsiniz. Uçuş millerinize alışverişlerinizden kazandığınız miller de eklenince bedava uçak biletinizi çok daha kısa sürede alabilirsiniz. Havalimanı transferi ankara‘nin 20 bin miliyle Avrupa, 50 bin miliyle Amerika’ya uçmak mümkün. Bu miller anlaşmalı hava alanında oto kiralama havayollarında rent a car da kullanılabiliyor. THY’den kazanılan millerin diğer havayollarında olduğu gibi müşterinin durumuna, kartına göre bir kat sayısı söz konusu değil. Standart bir program uygulanıyor.

rent a car ankara
Turizm ve Ulaşım Turizm ve Ulaşım Harita ankara escort çankaya escort