Oto kiralarına yüzde 20 zam

Ağustos 9, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Oto kiralarına yüzde 20 zam


Intercity’nin Başkanı Vural Ak, bu yıl 400 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Böylece Intercity’nin 23 bin olan araç sayısı 40 bine çıkacak.

Maliye Bakanlığı’nın leasing’de yüzde 1 olan KDV’yi yüzde 18’e çıkarması araç kiralama şirketlerini de etkiledi. Şirketler daha önce yüzde 1 KDV ile sattıkları ikinci el araçlarını bundan sonra yüzde 18 KDV ile satacak. Kira fiyatları bu nedenle yüzde 15-20 artmaya başladı

07/01/2008 (1487 kişi okudu)

İLKER PEHLİVAN (Arşivi)

İSTANBUL – Maliye Bakanlığı’nın leasing (finansal kiralama) sektöründe yüzde 1 olan KDV oranını yüzde 18’e çıkarması leasing sistemine dahil olan otomotiv kiralama şirketlerinin de maliyetlerini artırdı. Şirketler bu vergi artışını kiralık otomobillerde yüzde 15-20 oranında fiyat artışıyla yansıtmaya başladı.
Maliye Bakanlığı, leasing sektörüne teşvik amacıyla uygulanan düşük KDV oranlarını 2007’nin sonunda artırarak leasing şirketlerine yeni yıl sürprizi yapmıştı. 2007 nin son günü Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı vergi değişikliği, otomobil kiralama sektörüne has ikinci el araç satışının KDV’sini yüzde 1’den yüzde 18’e çıkardı. Yani şirketler artık kiraya verdikleri araçları satarken satış bedeli üzerinden yüzde 1 yerine yüzde 18 KDV verecek. Aradaki fark ise otomotiv kiralamada fiyatları yükseltecek.
‘Yapılması zorunlu hale geldi’
Türkiye’nin en büyük otomotiv kiralama şirketi Intercity Rent A Car’ın İcra Kurulu Başkanı ve genel müdürü Vural Ak, “Bize ek maliyet getiren bir uygulama olmasına rağmen, sistemdeki boşlukları kendi lehlerine doldurmaya çalışan bazı uygulamacılar yüzünden yapılması zorunlu hale gelen bir uygulamaydı” dedi.
Çoğu otomobil bayisi ve galerilerinin oto kiralama yaptıklarını beyan edip aldıkları araçların KDV’sini hemen mahsup ettiklerini söyleyen Ak, “Aynı şirket çatıları altında yaptıkları diğer ticari faaliyetlerden elde ettikleri KDV ve kurumlar vergilerini ödemeyerek kendilerine avantaj sağlıyorlardı” diye konuştu.

‘Vergi kaybı 95 milyon dolar’
Vural Ak, bazı galericilerin satın aldıkları araçları önceden anlaşarak kullanıcılara sattığını ancak araçların devirlerini vermeyerek kendi üzerlerinde kayıtlı tutup vergi avantajını kullandıklarını ifade etti. Finansal leasing’e yıllar önce çıkarılan bir kanunla teşvik verildiğini hatırlatan Ak, “Bunun son iki yıldır suiistimal edildiğini gözlemledik. Devlet 2007 yılında bu yollarla düşük vergi oranı nedeniyle 95 milyon dolar zarar etti” dedi.
Maliye Bakanlığı ile bir yıldır görüştüklerini söyleyen Ak şöyle devam etti: “Bu kararın bize zararı çok ama razıyız. Çünkü sektör bundan sonra disiplinli hale gelecek. Sadece bu işi yapanlar sektörde olacak. Otomotivde kiralar hem bireysel, hem de filo kiralamada yüzde 15-20 oranında artacak. Biz artışı bu hafta fiyatlarımıza yansıttık.”
Türkiye’nin en büyük ikinci otomotiv kiralama şirketi Beyaz Filo Kiralama’nın genel müdürü Gürkan Gençler de vergi değişikliğiyle sektörde işi iyi yapanların kalacağını vurguladı. Gençler, “Filo olarak verilen B sınıfı bir aracın aylık kirası 350 avrodan 400 avroya çıkacak” dedi. Gençler vergi oranlarına rağmen bu yıl 9 bin olan araç parklarını 13 bine çıkaracaklarını da söyledi.

Fiyat nasıl yükseldi?
Vural Ak’ın verdiği bilgiye göre kiralama şirketleri değişiklikten önce kiraya vermek üzere aldığı aracı satış fiyatına yüzde 18 KDV eklenerek satın alıyor, verginin 17 puanlık bölümünü geri almak üzere bilançosuna yazıyordu. Kiraya verdiği eski aracı sattığında ise satış fiyatı üzerinden yüzde 1 KDV veriyordu. Yeni düzenlemeyle kiraya verildikten sonra aracın ikinci el fiyatı değişmezken yüzde 18 KDV ikinci el satış fiyatı üzerinden düşülüyor. Böylece aracın fiyatı yüzde 17 daha düşmüş oluyor. Bu düşüş oto kiralamacıların maliyetini artırdığı için kira fiyatları da artıyor.Intercity filosunu ikiye katlayacak
Ak: KOBİ’ler kiralamada çok istekli.

Vergi oranları artırılırken Türkiye’nin en büyük otomotiv kiralama şirketi Intercity bu yıl neredeyse iki kat büyümeyi hedefliyor. 1991 yılında kurulan Intercity, 2007 yılını 23 bin araçla kapattı. Intercity, 2007 yılında 12 bin yeni araç alarak yaklaşık 300 milyon dolarlık yeni yatırım yaptı. 2008 yılında ise 16 bin yeni araç alarak 400 milyon dolardan fazla yatırım ve 40 bin araca ulaşma planlanıyor. Intercity Rent A Car İcra Kurulu Başkanı ve genel müdürü (CEO) Vural Ak, hafif ticari araçların filolarının yüzde 24’ünü oluşturduğunu belirterek, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) özellikle hafif ticari araç kiralamakta çok istekli olduğunu söylüyor. Ak, Intercity’nin 2008 yılını 850 milyon dolar, 2010’u ise 1.5 milyar dolar aktif büyüklükle kapatacağını söyledi.

750 araç yedekte bekliyor
Vural Ak, Intercity’nin kendi servis istasyonlarıyla beraber yetkili servisleri kullanarak 24 saat hizmet veren tek grup olduğunu belirtiyor. Kiralanan araçlar kaza anında, 2 saatte benzer araçla değiştiriliyor. Bu amaçla Intercity, 750 adet aracını değişik bölgelerde boşta tutuyor.Ford ilk sırada
Vural Ak, küçük ve orta sınıf araçlarda Ford’un açık ara en çok tercih edilen marka olduğunu, Ford’u Volkswagen ve Fiat’ın takip ettiğini söyledi. Ak’ın verdiği bilgiye göre orta ve üst segmentte Mercedes ve BMW en çok tercih edilen markalar. Yine ticari araçlarda da Ford en çok istenilen marka. Beyaz ve gümüş gri de en çok istenen renkler.

Oto kiralayan gurbetçiler sektörde yüzde 30’u oluşturuyor

Ağustos 9, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Durmuş Ali Başkan – Son yıllarda ülkelerine eskisi kadar yatırım yapmamakla eleştirilen gurbetçilerin, oto kiralama sektörüne yaz aylarında büyük hareketlilik getirdikleri bildirildi. Araştırmaya göre, 1960’lı yıllardan itibaren inşaattan, eğlence sektörüne kadar çok sayıda sektörün adeta ”dört gözle” beklediği, Anadolu’daki esnafın bile ödemelerini ”harmancı, pancarcı, Almancı” diye 3 döneme ayırdığı gurbetçiler, gerek yaşadıkları ülkelerde artan hayat pahalılığı, gerekse yeni nesilin anavatanlarında fazla yatırım yapmaması sonucu eskisi kadar getiri sağlamıyorlar.

Düğünlerini bile yaşadıkları ülkede yapmayı yeğleyen gurbetçiler, konutlarını genç nesilin talebi doğrultusunda geçimlerini sağladıkları yerlerde alıyor, hatta ticaretteki gelişim sonucu daha önce sadece Türkiye’de bulunan ürünlerin yurt dışında da kolaylıkla bulunması sonucu neredeyse geldikleri bavullarla geri dönüyorlar.

Gurbetçiler, Türkiye’de daha önce aldıkları konutlarda sıklıkla kiracı sorunu yaşamaları, oturma fırsatı bile bulmadan yıpranıp değerini düşürmesi nedeniyle anavatanlarında en fazla harcama kalemi olan emlak sektöründen önemli ölçüde vazgeçerken, daha önce cadde ve sokaklarda neredeyse Türkiye plakalı araçlarla sayıları yarışan yabancı plakalı otomobiller de hızla azaldı.

Otomobil ile kilometrelerce yol kat edip, büyük miktarda akaryakıt ücreti ödemek ve yorgun düşmek yerine kampanyalarla çok ucuza uçak bileti temin edebildiklerini belirten gurbetçiler, otomobile yapacakları harcamanın çok altında masrafla Türkiye’de araç kiralayabildiklerini belirttiler. Gurbetçiler, yaşadıkları ülkelerde geçim sıkıntısı nedeniyle eskisi gibi son model araç da alamadıklarını, bu nedenle eski araçların uluslararası yolda sıkıntı yarattığını söylüyorlar.

-HER YÜZ MÜŞTERİDEN 30’UNU OLUŞTURUYORLAR-

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı Önder Erdem de gurbetçilerin araçlarıyla gelmemelerinin Türkiye’de oto kiralama sektörüne ciddi katkı sağladığını kaydetti. Erdem, özellikle Yugoslavya iç savaşından sonra uçakla gelip araç kiralamak zorunda kalan gurbetçilerin bu fiili zorunluluğu, kolaylık ve rahatlık yüzünden alışkanlığa dönüştürdüklerini, uçak bulma rahatlığı ve uygun bilet fiyatları ile oto kiralamanın yurt dışında yaşayan vatandaşlar için vazgeçilmez yöntem haline geldiğini söyledi.

Yaz aylarında oto kiralama ankara miktarının yüzde 100 arttığını, müşteri portföyünün ise yüzde 30’unu gurbetçilerin oluşturduğunu belirten Erdem, ”Gurbetçiler her ne kadar eskisi kadar ekonomiye araç kiralama canlılık sağlamamakla eleştirilse de oto kiralama sektörüne katkı sağlıyorlar. Ancak, son 4-5 yılı ele alırsak bu kur düzeyi ile günlük kiralama endüstrisinin yüzünü de çok güldürdüğü söylenemez” dedi. Erdem, ülkede yaklaşık 20 bin aracın günlük oto kiralama  endüstrisinde işletildiğini de kaydetti.

Günde 8 YTL'ye Oto Kiralama

Ağustos 4, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Örneğin bir otomobil kiralayabilirsiniz. Genç girişimci Cemal Serhan Oralkan kurduğu Carpuzz ile Türkiye’de hem reklam hem de araç kiralama alanında bir ilk gerçekleştiriyor. 18 yaşında gittiği Avusturya’da gördüğü iş modelini Türkiye’de taşıyan Oralkan, günlüğü 8 YTL’den otomobil kiralıyor. Fiyatın bu kadar ucuz olmasının sırrı ise araçlara aldığı reklam… 30 Smart marka otomobilden oluşan bir filoya sahip olduklarını belirten Oralkan, “Türkiye’yi alternatif bir reklam mecrası ile tanıştırdık. Araçların üstüne aldığımız reklam sayesinde müşterilerde araçları daha ucuza kiralama imkânı buldu. Böylece hem markanın görünürlüğü artıyor, hem de müşterimiz ucuza araç kullanıyor” diyor. Bugüne kadar hiç reklam yapmamalarına rağmen Carpuzz’un isminin ağızdan ağza hızla yayıldığını belirten Oralkan, iki yılda 2 bin müşterilik bir portföye ulaştıklarını söylüyor.

Tüketici araçların Smart olmasını istedi

Carpuzz’u kurmadan önce Oralkan’ın ilk işi potansiyel müşterilerin nabzını tutmak olmuş. Firmalarla yaptığı görüşmelerden olumlu geri dönüşler alan Oralkan, 2005 yılında şirketi kurmuş. Cemal Serhan Oralkan, “Firmaların hepsi ‘çok güzel bir mecra ancak araçların bir kaza ya da olaya karışmasından korkuyoruz. Markamızın zarar görmesinden endişe duyuyoruz’ dediler. Biz de bunun için kiralama işine belli şartlar getirdik. Örneğin, aracı kiralayacak olan kişiyle mutlaka yüz yüze mülakat yapıyoruz. Hem biz onu tanıyoruz hem de ona kurumsal kimliğimizi anlatıyoruz. Kişiye güvendiğimiz anda aracı kiralıyoruz. İstemediğimiz profilleri de çekmemek için kendi reklamımızı yapmıyoruz” diyor.

Oralkan, otomobil marka seçimini ise yaptıkları bir anketle belirlediklerini anlatıyor. “İşin içinde reklam olduğu için araçların da dikkat çeken modeller olması gerekiyordu. Bunun içinde tercihimiz Smart’tan yana oldu. Tüketici bazlı yaptığımız ankette ise katılımcıların büyük bir kısmının Smart kullanmak istediğini gördük” diyen Oralkan, bunun üzerine Smart’la bir anlaşma yaptıklarını söylüyor.

Carpuzz’un ünü Armani’ye kadar gitti

İlk günden itibaren yoğun bir taleple karşılaşan Carpuzz, iki yılda 2 binin üzerinde müdavimi olmuş. Ünlü basketbolcu Ömer Büyükercan’da müdavimler arasında. En fazla Beşiktaş ve Şişli’den talep var. Kiralayanların yüzde 40’ı ise master yapmış. “Araçları gelin arabası yapmak için bile kiralayanlan var” diyen Oralkan, en büyük müşteri kitlelerinin ise bankacılar olduğunu söylüyor. Oralkan, “Kiralayanların büyük bir kısmı bankacı. Para ile içli dışlı oldukları ve hep en ucuzunu aradıkları için bankacılar en önemli müşterilerimiz. Bankacıları teknoloji sektöründe çalışanlar takip ediyor. 15 Mart 2005 ile 30 Haziran 2006 tarihleri arasında sürücülerimiz ortalama ayda araç başına 2 bin 290 km yaptı. İstanbul’un şehir merkezi nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında bulunmaz bir hareketli mecra” diyor.

Carpuzz’un reklamverenler cephesinde de belli bir kitlesi oluşmuş durumda. Dünyaca ünlü İtalyan moda devi Emprio Armani bile ismini Smart’ın üstüne yazdırmış. Fransız kozmetik firması Loreal ve Gürallar Porselen de Smart’larla sokak sokak gezen firmalardan…

Erken gelen ucuza kiralıyor

Gelen talep üzerine filoyu büyüteceklerini belirten Oralkan, 2007 yılında Mini Cooper’ların da portföye ekleneceğini kaydetti. Oralkan, 2007 yılı büyüme stratejileri içinde franchising ile yayılma planlarının da olduğunu söyledi. “Ankara ve İzmir’den yoğun talep alıyoruz. Bu illere franchising vermek için çalışmalara başlayacağız. Ama öncelik İstanbul’un Anadolu yakasında da bir ofis açmak” diyen Oralkan, talebe yetişemedikleri için büyümenin de şart olduğunu vurguluyor. Bayram ve yılbaşı tatili için araçların birkaç hafta öncesinden kapatıldığını söyleyen Oralkan, şöyle devam ediyor: “Carpuzz’un fiyat stratejisi borsa gibi. 8 YTY ile 39 YTL arasında değişen bir fiyat aralığı var. Talebin yoğunluğuna göre fiyatlarda artıyor ya da düşüyor. Ama havayolu şirketlerinde olduğu gibi erken rezervasyon yaparsanız fiyat 8 YTL. Şu anda kiralamaları yaklaşık 15 YTL’den yapıyoruz.”

Günde 25 km’den az dolaşana ceza var

* Capruzz’dan araç kiralayacak olanların öncelikle www.carpuzz.com’dan sisteme üye olmaları gerekiyor.

* Rezervasyonlar sadece kredi kartı ile web sitesi üzerinde yapılıyor. Kiralayana ait kredi kartının kullanım tarihinden itibaren en az altı aylık bir kullanım süresinin olması gerekiyor.

* Carpuzz.com otomobilleri maksimum 5 günlük kiralanabiliyor.

* Sürücülerin 23 yaşında ve en az 5 yıllık B sınıfı ehliyet sahibi olması şart.

* Araba kiralayanlar İstanbul dışına çıkamıyor. İstanbul içinde günde en az 25 kilometre, en fazla ise 100 km. yapmaları isteniyor. 25 km’nin altında kalan her bir kilometre için 1 YTL ceza uygulanıyor.

Oto Kiralama Sektörü Hızla Gelişiyor

Ağustos 3, 2007 by  
Filed under Oto Kiralama

Oto Kiralama Sektörü Gelişiyor

04-04-2006
Firmalara sağladığı birçok avantajla son yılların en çok dikkati çeken iş kollarından biri haline gelen ”oto kiralama sektörü”nün yıldızının her geçen yıl parladığı bildirildi. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER)
Başkanı İlhan Yılmaz, günlük ve filo kiralama izmeti veren 82 üyelerinin bulunduğunu belirterek, politik platformda oto kiralama sektörüne hak ettiği yeri sağlamak için yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi. Üyelerinin, Türkiye’deki oto kiralama sektörünün yüzde 85’ini oluşturduğunu belirten Yılmaz, bu alandaki faaliyetlerin düzenlenmesi, yapılandırılması  araç kiralama ve yasal düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirilmesi için gerek sosyal, gerek politik platformda rent a car birçok çalışma yaptıklarını ifade etti.

rent a car ankara
Turizm ve Ulaşım Turizm ve Ulaşım Harita ankara escort çankaya escort