araç kiralama

Kiralık Oto

Google

Ocak 10, 2008 by  
Filed under Oto Kiralama

KİRALIK OTO HABER

SİTEMİZE GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN.  

Kiralık otomobil sektörünün şikayeti: YÜKSEK CEZALAR

“BAKANLIK YETKİLİLERİ BİZİ ANLAMADIKLARI İÇİN MİLYARLARCA DOLAR YATIRIM YAPAN RENT A CAR SEKTÖRÜ UÇURUMUN EŞİĞİNE GELDİ”

Kamudaki iş bilmezliğin bedelini ödediklerini söyleyen Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) İlhan Yılmaz, “Aynı araca 4 kez ceza kesildiğinde bir otomobil parasını devlete hediye etmiş oluyoruz. Yetkililer ya acil olarak çözüm üretsinler ya da rent car sektörüne kilit vursunlar” dedi.

TOKKDER Başkanı Yılmaz, Ulaştırma Bakanlığı’nın ticari taşımada kullanılan araçlara getirdiği yetki belgesi bulundurma zorunluluğunun, rent a car sektörünü ciddi bir krizin eşiğine getirdiğini söyledi.

Yılmaz, kendilerinin sadece kiralama işi yaptıklarını, belgeyi aracı kiralayan firmaların alması gerektiğini vurgulayarak, “Söz konusu belgeyi bulundurma zorunluluğu 31 Temmuz 2009’a ertelendi. Ancak kiraya verdiğimiz araçları çeviren trafik polisleri ‘belgeniz yok’ deyip plakaya 5 bin 778 YTL ceza kesiyorlar. Bakanlık yetkilileri bizi anlamadıkları için milyarlarca dolar yatırım yapan rent a car sektörü uçurumun eşiğine geldi” şeklinde konuştu.

İlhan Yılmaz yaptığı açıklamada, oto kiralama sektörünün 2007 yılı sonu itibariyle kayıtlı 128 bin araç kapasitesi ve 5 milyar dolar yatırım maliyeti ile Türkiye’nin en önemli hizmet sektörlerinden biri olduğunu söyledi. Halen 650’yi aşkın firmanın, sayıları bin 500’ü aşan şubesiyle faaliyet gösterdiğini ifade eden Yılmaz şöyle devam etti: “30 bin aracımızı müşterilerimiz ticari taşıma işinde kullanıyorlar. Ulaştırma Bakanlığı nakliye sektörünü kayıt altına almak için bir dizi uygulamaya gitti. Bu arada
bizleri de akıl almaz bir şekilde ‘taşımacılar’ sınıfına koydu.

Bankalardan ilaç firmalarına, kargoculardan gıdacılara kadar pek çok firma taşıma filosunu rent a car şirketlerinden temin ediyor. Ticareti onlar yapıyor, ürünü aracımızı kiralayan kurumlar taşıyor, ancak araç ruhsatı rent a car firmalarının üzerine olduğu için yetki belgesini bizim almamız isteniyor. Oysa biz, ne ürün ne de insan taşıyoruz. Belge alımı için de 25 Şubat 2008 son gün olarak ilan edilmişti. Geçen ay bu süre 31 Temmuz 2009’a uzatıldı. Ancak çözüm olmadı. Yetki belgesi yok diye plakaya
kesilen 5 bin 778 YTL’lik cezalar yüzünden sektör canından bezdi. Aynı araca 4 kez ceza kesildiğinde bir otomobil parasını devlete hediye etmiş oluyoruz. Yetkililer ya acil olarak çözüm üretsinler ya da rent car sektörüne kilit vursunlar.”

“BANKALARIN PARA NAKLİYE ARAÇLARI DA KAOSUN İÇİNDE”

Yönetmeliğe göre araç kiralama şirketlerinin yetki belgesi için ayrıca bir taşıma şirketi kurmaları gerektiğini ancak bunun da şirketlere ekstra yük getirdiğini belirten TOKKDER Başkanı İlhan Yılmaz, “Şu anda araçlar yetki belgesi olmadan kullanılıyor. Ama kontroller sıklaşınca bu araçlar hizmet veremez hale gelecek. Belge almak istiyoruz fakat yönetmelik bizi çıkmaza sokuyor. Taşıma firması olmadığımız halde taşıma şirketi kurmamız gerekiyor. Yönetmelikte bir düzenleme yapılmazsa İş Bankası ve Merkez
Bankası’nın para transferini yapan araçlar da trafikten men edilecek ve 5 bin 778 YTL para cezası alacaklar. Hatta Ulaştırma Bakanlığı’nın personelini taşıyan araçlar bile bağlanabilir” diye konuştu.

Araç kiralamanın taşımacılık işi olmadığını yetkililere anlatmak istediklerini belirten Yılmaz, araç kiralama sektörünü tanımlayan bir yasanın bulunmaması nedeniyle çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade belirterek, “Yabancı yatırımcılardan sektörümüze büyük ilgi var. Ancak, ticari araç kiralamada dünyanın hiçbir yerinden olmayan yasaklar da yine bizde var. Türk girişimcisi olarak bizim anlayamadığımız bu sıkıntıyı, milyonlarca dolar yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcıya hiç anlatamıyoruz.
Düzenlemede kiralanan araçların, kiracının öz malı ile bir tutulması gerekiyor. Kiracının belirli bir tonajda filosu bulunma kıstasları araştırılırken kiralık araçlar kiracının lehine filoya dahil edilmeli. Girişimci kiraladığı araçlar için yetki belgesi alabilmeli. Ayrıca bir yıldan kısa süreli kiralamalarda C, D ve K yetki belgesi aranmamalı. Çünkü bu tip kiralamalar genellikle ticari kullanım olmuyor. Bu durumun haksız rekabet oluşturmaması için kontrolü yapılabilir. Kiralamalar iki kez üst üste aynı
kişiye ya da kuruma olursa, bunun haksız rekabet oluşturduğu çok rahatlıkla kayıtlardan görülebilir” dedi.

Yorum Ekle

rent a car ankara
Turizm ve Ulaşım Turizm ve Ulaşım Harita